18 Kwi

BUUDZE

Posted by

Jednym słowem - popularne mongolskie pierożki (właściwie słów wyszło trzy:).

Są bardzo popularnym rarytasem w Mongolii, tym bardziej, że jak już wiecie - dieta Mongołów jest dość uboga i mało zróżnicowana. Jest również bardzo mięsna a mało warzywna i zazwyczaj niedoprawiona. Bo na stepie korzysta się głównie z tego co dała natura, więc jedynym ziołowym (roślinnym dodatkiem) może być np. szczypiorek. Buudze przygotowuje się podobnie do polskich pierogów, lecz formuje się je w tzw. sakiewki. Serwowane są na ciepło jako samodzielne danie, czasem pływające w tłustej wodzie (bez smaku) lub w mongolskiej herbacie (na mleku).

Składniki:

- zmielone mięso baranie (z braku laku można użyć wołowiny, lecz nie będzie to już "ten" smak)
- mąka pszenna
- woda (tej jest mniej od mąki w proporcji 2:1), lecz można dodać więcej gdy będzie problem z wyrobieniem ciasta
- cebula
- zioło (opcjonalnie, im więcej dodatków, tym mniej jest to mongolskie:)
- olej, sól do smaku

Wykonanie:

Wyrabiamy ciasto. Przy uformowaniu kuli, odstawić ją na ok. 10-15 minut na bok. W tym czasie można usmażyć na oleju (w Mongolii - na baranim tłuszczu) cebulkę oraz zmielone mięso. Na koniec lekko (!) doprawić solą i można dodać zieleninę (nie dużo!).

Rozwałkować ciasto, odkrajać małe kółka i formować sakiewki wypełnione farszem. Tak przygotowane "pierogi" moczymy w oleju i gotujemy na parze. Serwujemy według uznania, a jak ma być po mongolsku, to według powyższych sugestii.

Leave a comment

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.